NW MX Round 6 Results from Airway Motocross Park
Written by Kyle Galbraith   
Thursday, 26 May 2011 21:31
25+ Expert (B/A): 1. Rory Sullivan (Kaw); 2. Joey Lancaster (Yam); 3. Brandon Thomas (Suz); 4. Greg Crater (Hon); 5. Royce Devol (Hon);
25+ Sportsman (D/C): 1. Justin Hevly (Hon);
250 Beg (D): 1. Ben Jahns (Ktm); 2. Brad Croppi (Hon); 3. Austin Stark (Hon); 4. Justin Lyon (Hon); 5. Dillon Kaiser (Hon);
250 Int (B): 1. Ryan Breece (Yam); 2. Austin Krum (Suz); 3. Jonathan Olson (Hon); 4. Noah Mcconahy (Hon); 5. Dylan Burgess (Kaw);
250 Jr (C): 1. Chance Blackburn (Yam); 2. Chase Harrison (Yam); 3. Spencer Casey (Kaw); 4. Dustin Armstrong (Yam); 5. Alan Blackman (Yam);
250 Pro (A): 1. Brad Nauditt (Kaw); 2. Ryan Abrigo (Hon); 3. Greg Crater (Hon); 4. Collin Jurin (Suz); 5. Trevor Mort (Yam);
30+ Expert (A): 1. Shane Trejos (Yam); 2. Aaron Newport (Kaw); 3. Wesley Parker (Hsk); 4. Ken Peterson (Yam); 5. Cj Auckerman (Yam);
30+ Int (B): 1. Eric Christiansen (Yam); 2. Jay Hecker (Hon); 3. Dan Frachisuer (Ktm); 4. Rich Thomas (Hon);
30+ Sportsman (D/C): 1. Richard Rutigliano (Yam); 2. Victor Leon (Hon); 3. Matthew Cross (Yam); 4. Travis Hofstetter (Yam); 5. Andy Vanderlee (Hon);
40+ Int (B): 1. Eric Christiansen (Yam); 2. Rich Thomas (Hon); 3. Scott Campbell (Kaw); 4. Mike Miller (Hon);
40+ Legends (A): 1. Scott Grimm (Suz); 2. Ken Peterson (Yam); 3. Eric Moore (Yam); 4. Perry Schmidt (Ktm); 5. Todd Hinders (Kaw);
40+ Sportsman (D/C): 1. Brian Thompson (Hon); 2. Jerry Blakely (Hon); 3. Kevin Gooch (Hon); 4. Todd Kaiser (Hon); 5. Doug Homer (Suz);
450 Int (B): 1. Noah Mcconahy (Hon); 2. Bradley Kruger (Suz); 3. Ryan Breece (Yam); 4. Jimmy Harding, Jr. (Hon); 5. Alex Harvill (Yam);
450 Beg (D): 1. Austin Stark (Hon); 2. Justin Hauge (Suz); 3. Justin Lyon (Hon); 4. Luke Boman (Hon); 5. Ryan Farris (Yam);
450 Jr (C): 1. Spencer Casey (Kaw); 2. Ryan Olsen (Yam); 3. Cody Piscitelli (Yam); 4. Austin Breda (Yam); 5. Dylan Swanson (Suz);
450 Pro (A): 1. Ryan Abrigo (Hon); 2. Brad Nauditt (Kaw); 3. Jake Anstett (Yam); 4. Rory Sullivan (Kaw); 5. Collin Jurin (Suz);
50+ Relic: 1. Grandpa Devol (Hon); 2. Doug Homer (Suz);
50cc Beg (D): 1. Tyler Pittenger (Cob); 2. Ryder Shane (Hon); 3. Kyle Berry (Ktm); 4. Mason Orgill (Cob); 5. Shawn Gould (Ktm);
50cc Int (B): 1. Brandon Keen (Ktm); 2. Trey Carlson (Ktm); 3. Travis Carlson (Ktm);
50cc Jr (C): 1. Tyler Nordberg (Ktm); 2. Lucky Martin (Ktm); 3. Xristian Pearson (Cob); 4. Tyler Carlton (Cob); 5. Desmond Tacardon (Ktm);
50cc Open: 1. Xristian Pearson (Cob); 2. Tyler Nordberg (Ktm); 3. Trey Carlson (Ktm); 4. Lucky Martin (Ktm); 5. Tyler Pittenger (Cob);
65cc Beg (D): 1. Madison O'callaghan (Ktm); 2. Kaden Smith (Ktm); 3. Ryan Myrick (Ktm); 4. Blake Priest (Kaw); 5. Brandon Keen (Ktm);
65cc Int (B): 1. Jordan Hieronymus (Ktm); 2. Jacob Pettis (Ktm); 3. Langdon Orgill (lj) (Ktm);
65cc Jr (C): 1. Kade Cannon (Ktm); 2. Jensen Dolan (Ktm); 3. Terrence Holford (Kaw); 4. Xavier Tacardon (Suz);
65cc Open: 1. Jordan Hieronymus (Ktm); 2. Jacob Pettis (Ktm); 3. Langdon Orgill (lj) (Ktm); 4. Kade Cannon (Ktm); 5. Jensen Dolan (Ktm);
85 Beg (D): 1. Travis Baxter (Yam); 2. Brandon Dade (Hon); 3. Mikhail Papillon (Kaw); 4. Patrick Lave' (Kaw); 5. Blake Priest (Kaw);
85 Int (B): 1. Darian Sanayei (Kaw); 2. Yah-tsheng Moua (Kaw); 3. Michael Hubbard (Yam); 4. Riley Dowd (Yam); 5. Ryan Kaufman (Yam);
85 Jr (C): 1. Cayden Flamand (Yam); 2. Brenden Turner (Hon); 3. Cody Johnson (Yam); 4. Brant Merrell (Ktm); 5. Craig Dennis (Kaw);
85-150cc Supermini (C/B): 1. Darian Sanayei (Kaw); 2. Yah-tsheng Moua (Kaw); 3. Michael Hubbard (Yam); 4. Riley Dowd (Yam); 5. Talon Grimm (Yam);
85cc Open (Beg): 1. Travis Baxter (Ktm); 2. Steven Braun (Hon); 3. Bryce Sennet (Kaw); 4. Brandon Dade (Hon); 5. Landin Walts (Kaw);
Collegeboy 17-24: 1. Cody Nilson (Kaw); 2. Broc Barnes (Kaw);
Schoolboy 12-16: 1. Austin Krum (Suz); 2. Chance Blackburn (Yam); 3. Jonah Schmidt (Yam); 4. Kyle Wood (Yam); 5. Todd Hinders (Kaw);
Unlimited Beg (D): 1. Brad Croppi (Hon); 2. Justin Lyon (Hon); 3. Damon Palacios (Yam); 4. Joshua Armstrong (Yam); 5. Lee Breton (Yam);
Unlimited Int (B): 1. Ryan Breece (Yam); 2. Jimmy Harding, Jr. (Hon); 3. Dylan Burgess (Kaw); 4. Ryder Steffy (Kaw); 5. Alex Harvill (Yam);
Unlimited Jr (C): 1. Chance Blackburn (Yam); 2. Chase Harrison (Yam); 3. Cory Green (Hon); 4. Cody Piscitelli (Yam); 5. Zack Wickward (Kaw);
Unlimited Pro (A): 1. Brad Nauditt (Kaw); 2. Ryan Abrigo (Hon); 3. Jake Anstett (Yam); 4. Trevor Mort (Yam); 5. Rory Sullivan (Kaw);
Women Beg (D): 1. Harmony Morgan (Yam); 2. Rashelle Marzolf (Yam); 3. Abbey Leon (Suz); 4. Mckayla Morgan (Yam); 5. Amanda Thompson (Hon);
Women Expert (A): 1. Rachel Karlgaard (Kaw); 2. Brittany Lawber (Kaw);
Women Sportsman (C/B): 1. Brook Whipple (Hon); 2. Candice Kent (Yam); 3. Alicia Rutigliano (Yam); 4. Candice Adsero (Kaw); 5. Katie Philp (Hon);